Teams 2014

Updated 2014-07-03   15:44 CET

This is the list of teams for ÖTILLÖ 2014. All merits for the selected teams will be published when the teams have confirmed their spot.

All teams on the lists will recieve an email with all payment info within a few days

Watch the ÖTILLÖ 2014 team selection on our Bambuser channel

 

Men

# Team name Team member 1 Team member 2 Nationality
1 Head Swimming Björn Englund Paul Krochak Sweden / Canada Champions ÖTILLÖ 2013
2 Team Milebreaker.com Tom Remman Lelle Moberg Norway / Sweden 2nd ÖTILLÖ 2013
3 Nybroviken RIB Simon Börjesson Rasmus Regnstrand Sweden 3rd ÖTILLÖ 2013
4 Bquick Redovisning Antti Antonov Marcus Hultgren Sweden Merit
5 FJS Daniel Hansson Johan Hasselmark Sweden Merit
6 Ironkoukou Billy Ironkoukou Nikiforos Fokas Greece Merit
7 Team VindöByggvaror Jesper Cedermark Olof Alström Sweden Merit
8 Actic Rasmus Enlund Fredrik Haglund Sweden Merit
9 Aquathlon.se Oriol Guillamon Fredrik Letzer Spain / Sweden Merit
10 Rejlers Christian Petterson Ulf Thelin Sweden Sponsor
11 Team Matre Eirik Matre Reidar Matre Norway Merit
12 Colting Coaching Jonas Colting TBD Sweden Amfibiemannen 2013
13 Green Machine Kenneth Green Edward Green USA Merit
14 Enervit Sweden Jesper Svensson Mike Thorén Sweden Sponsor
15 Team Freddan Fredrik Selmered Fredrik Johansson Sweden Merit
16 Utö Värdshus Mats Andersson TBD Sweden Sponsor
17 Puppy TS CFE Henrik Roström Mathias Cibej Sweden Merit
18 Försökskaninerna Rickard Ohlsson Kalle Torlén Sweden Merit
19 Guns & dentists Joakim Axelsson Fredrik Schriever-Abeln Sweden Merit
20 Tyresö Endourance Patrik Permats Jörgen Rickan Sweden Merit
21 Schereschleifer Dirk Zangen Tom Barwicki Germany Merit
22 Team Scandinavian Nutrition Stefan Ekström Per Kummetz Sweden Merit
23 Atletas de bushido Javier Sanchez Irles Sergio Sanchez Irles Spain Merit
24 Eddington Andy Bruce Steven Lord UK Merit
25 May 23rd Daniele Dall'Olio Federico Girasole Italy Merit
26 Z3ROD/ Scott Jan Syryn Dirk Beersmans Belgium Merit
27 Next stroke Rupert Nicholson Nicolas Marshall UK / SA Merit
28 185 Ful-on tri Euan Lees James Deane UK / SA Merit
29 Mexico Mitchell Nova Milko Rivera Mexico Merit
30 Vaajakosken Terä Tero Kinnunen Kimmo Kario Finland Merit
31 Nöd i havet Markko Lehtosalo Tomi Mahlamäki Finland Merit
32 Firefighter German Marc André Kellner Ronny Wegener Germany Merit
33 True grit Sveinung Voreland Steinar Gunnarshaug Norway Merit
34 Clapham chasers Alan Scott Hamish Cropper UK/Australia Merit
35 German Sparkle Party Markus Rössel Fabian Eberhard Tyskland Merit
36 Fast Freddie Sebastian Pancratz Martin Priego Wood Germany / Spain Merit
37 Timex factory team Dan Kimbell Björn Erik Norman USA / Norway Merit
38 Todd x 2 Todd Losee Todd Anthes USA Merit
39 Kubis Interactive Vlad Metaxa Razvan Radulescu Romania Merit
40 Team Scotland Graeme Stewart Stuart Macleod Scotland Merit
41 Chopwicks Mat Clarkson David Chapman UK Merit
42 Stavanger Sports & Social Club Jeroen van der Hoek Alexis Darquin Holland/ France Merit
43 Votwo.co.uk Eliot Challifour Andy Blow UK Merit
44 Onada Richard Webster Martin Wilcock UK Merit
45 Fat fish Kevin Fisher Andrew Fisher UK Merit
46 Kriska Matus Kriska Jan Kriska Slovakia Merit
47 SCC Berlin Triathlon Pawel-Jascha Körner Alexander Glantz Germany Merit
48 Outside Sweden Peter Jönsson Mattias Andersson Sweden Merit
49 Team Aptum Olof Häggström Johan Larsson Sweden Merit
50 Team Runners World / Addnature Petter Askegren Jojje Borssén Sweden Merit
51 ÖTILLÖ Directors choice
52 ÖTILLÖ Directors choice
53 Brandkåren Attunda IF Carl Kennedy TBD Sweden Selection ticket
54 ABCpure Warren Willis Ben Webeck UK Selection ticket
55 Bröderna Kindgren Henrik Kindgren Stefan Kindgren Sweden Selection ticket
56 Endurance Shop Fabien Gauthier Emmanuel Vaslet France Selection ticket
57 I Cugini Perniola Andrea Perniola Angelo Perniola Italy Selection ticket
58 TBD Armin Hummel Juha Lindfors Germany / Finland Selection ticket
59 CGI Anders Johansson Håkan Johansson Sweden Selection ticket
60 Team Goss Benjamin Goss Jay Goss UK Selection ticket
61 Navigationsgruppen Kristofer Alfredsson Patrik Holmqvist Sweden Selection ticket
62 Swimming Gazzeles Art Chasovskykh Nick Chasovskykh Ukraine Selection ticket
63 As a blini Martin Nilsson Pär Sikö Sweden Selection ticket
64 2 amazing guys Michael Fortuna Joel Cantor USA Selection ticket
65 Coeur et Sport Francois-Xavier Li Roland Kelly France/UK Selection ticket
66 Sempressa Alcino Oliveira Filipe Silva Portugal Selection ticket
67 Kryptonit Tom Hansson Pär Hansson Sweden Selection ticket
68 Robert Malmkvist Crew Robert Malmkvist TBD Sweden Selection ticket
69 Team Solvold/Furulund Vegard Furulund Odd Ivar Solvold Norway Selection ticket
70 Team RGP Kristoffer Fredriksson Jonas Lundmark Sweden Selection ticket
71 Grandcanariabygg.se Tim Lupton Alexander Levin Sweden Selection ticket
72 TABS Fabian Hildén Fredrik Moberg Sweden Selection ticket
73 Noll8 Dennis Blomberg Fredrik Nilsson Sweden Selection ticket
74 Team Merrell/Zone3 Johan Dahlhöjd Johan Axell Sweden Selection ticket
75 Got Juice Klas Wiréhn Henrik Wahlberg Sweden Utö Swimrun 2014
76 Mellersta Bohusläns Självplågarklubb Gustav Rhedin Jens Samuelsson Sweden Utö Swimrun 2014
77 Adams Hetsiga Vänner Charlie Enlund Ekberg Björn Wisaeus Sweden Utö Swimrun 2014
78 Engadin Swimrun 2014
79 Engadin Swimrun 2014
80 Engadin Swimrun 2014

Women

# Team name Team member 1 Team member 2 Nationality
100 Puppy TS Charlotta Nilsson Bibben Nordblom Sweden 1st ÖTILLÖ 2013
101 Lisas Café Helena Lindahl Linda Sernfalk Sweden 2nd ÖTILLÖ 2013
102 Cougar Team Viktoria Johnsson Sanna Duvebrant Sweden / Finland 3rd ÖTILLÖ 2013
103 Team Ormsalva Cecilia Bröms Tell Desirée Falk Olsson Sweden Merit
104 Skånskorna Elin Nimark Jaana Nehez Sweden Merit
105 Team SurfSpot Annika Ericsson Maria Edstedt Sweden Merit
106 Reese's pieces Caitlin Thorn Hayley Reese USA Merit
107 ICA Supermarket Majorna Eva Fridman Maria Frånlund Sweden Merit
108 2xCurly Stina-Cajsa Berlin Ulrika Wernståhl Sweden Selection ticket
109 HelRent Liselott Håkansson Lotta Karlsson Sweden Selection ticket
110 2QTRI Jenny Nilsson Magdalena Trumstedt Sweden Selection ticket
111 Dinamita Ana Berenguel Anter Alessandra Perbellini UK Selection ticket
112 Pink Seals Anu Uhotoinen Jenni-Julia Saikkonen Finland Utö Swimrun 2014
113 Utö Swimrun 2014
114 Engadin Swimrun 2014
115 Engadin Swimrun 2014

Mixed

# Team name Team member 1 Team member 2 Nationality
200 Adeptic Björn Rosenthal Marika Wagner Sweden 2nd ÖTILLÖ 2013
201 TBD Thomas Ogander Erika Rosenbaum Sweden 3rd ÖTILLÖ 2013
202 Tri London Olivier Tourre Amy Pritchard France / Australia Merit
203 Big & small Matt Lawrence Tracy McQuair UK / Canada Merit
204 Team Berotec Fredrik Åström Annika Åström Sweden Merit
205 Adidas Jean-Christophe Kunz Lucie Croissant France Merit
206 Team Maxim Tobias Höglin Mikaela Persson Sweden Amfibiemannen 13
207 Team Surprise Jesper Christensen Cathrine Johansen Denmark Merit
208 TBD Tobias Mews Zayne Crow UK / South Africa Merit
209 Triathlon Kirkonummi Thomas Schreven Jasmina Glad-Schreven Netherlands / Finland Merit
210 Team Helheten Jonas Udéhn Ulrika Eriksson Sweden Merit
211 Untamed and Amphibious Karianne Lancee Samuel Bail Netherlands / Canada Merit
212 Team C & D Sebastian Spiess Caroline Rakowitz Austria Merit
213 Team Smartfish Jon Thorp Kari Flottorp Lingsom Norway Merit
214 Team Keep Going Anna Andersson Henrik Hellberg Sweden Selection ticket
215 Aquaman Hallonstenarna Fred Gabrielson Lina Gabrielson Sweden Selection ticket
216 2-Enjoy Göran Wernqvist Marie-Louise Mannesson Sweden Selection ticket
218 Team KQ Samantha Truelove Andrew Kinsey-Quick UK Selection ticket
219 Tallahassee Mikaela Waller Mattias Frithiof Sweden Utö Swimrun 2014
220 Då meriterna inte räcker Janne Blomqvist Seija Aalto Finland Utö Swimrun 2014
221 Team Garmin Isak Mankert Nina Larsson Sweden Utö Swimrun 2014
222 Engadin Swimrun 2014
223 Engadin Swimrun 2014
224 Engadin Swimrun 2014
Ranked as one of the toughest endurance races in the world by CNN
Partners
Sponsors
Destination partner
  • Utö Värdshus
Charitable cause
  • Briggen Tre Kronor
Host city
  • Stockholm - The capital of Scandinavia
If you are interested in finding a partnership please do not hesitate to contact: michael@otillo.se
Suppliers
If you are interested in finding a partnership please do not hesitate to contact: michael@otillo.se